Related Info




Volunteer
Gallery
Subscribe

Delegation for 2006 National Games

Head of Delegation: Martin Allen, Columbus, Ohio

Aquatics
Head Coach: Judy Hug, Lancaster, Ohio
Coach: Amy Kute, Cincinnati, Ohio
Jennifer Beck, Franklin Worthington Special Olympics
Adam Ellerbrock, Henry Co. Special Olympics
Mark Messner, Warren Co. Special Olympics
Katie Ruppert, Wood Co. Special Olympics

Athletics
Head Coach: Randy Barnes, Napoleon, Ohio
Coach: Colleen Morris, Wapakoneta, Ohio
Misha Dickman, Fairfield Co. Edu. Sevices Special Olympics
Travis Noble, Ross Public Special Olympics
Kristi Scott, Clark Co. Special Olympics
Ryan Ulmer, Richland Co. Special Olympics

Bocce
Head Coach: Kathy Duffin, Kettering, Ohio
Coach: Janet Smith, Cincinnati, Ohio
Jeff Briggs, Ashland Co. Special Olympics
Amy Hashman, Tuscarawas Co. Special Olympics
Elizabeth Lipencott, Tuscarawas Co. Special Olympics
Tony Nicolosi, Marion Co. Special Olympics

Bowling
Head Coach: Linda Hobart, New Philadelphia
Coach: Sue Kloc, New Philadelphia
Walter Green, Clermont Co. Special Olympics
Jamie Leonhart, Medina Co. SHC
Stormy Point, Franklin Grove City Special Olympics
Emily Rose, Mercer Co. MR/DD

Golf
Head Coach: Tammy Maney, Canton, Ohio
Unified Partner: Tim Etienne, Columbus, Ohio
Megan Daugherty, Medina Co. MR/DD
Tom Fessler, Hamilton Co. Special Olympics
Peter Smith, Montgomery Co. Special Olympics
Jim Tricomi, Trumbull Fairhaven Special Olympics

Gymnastics
Head Coach: Mary May, West Chester, Ohio
Coach: Jack Muransky, Youngstown, Ohio
Amanda Brunk, Stark Public Special Olympics
Carrie Eyman, Franklin Cols. Public Schools Special Olympics
Belinda Miller, Montgomery Co. Special Olympics
Eddie Robinson, Franklin Co. MR/DD

Powerlifting
Head Coach: George Starr, Wooster, Ohio
Coach: Ken Lemmon, Conover, Ohio
Kimberly Coverdale, Franklin Worthington Special Olympics
Samuel Guevara, Erie Co. Special Olympics
Andrew Soper, Hamilton Co. Special Olympics

Tennis
Head Coach: Paige Ludwig, Columbus, Ohio
Coach: Mary Jo Starr, Wooster, Ohio
Kelly Adams, Seneca Co. MR/DD
Jason Betz, Stark Public Special Olympics
Jeanne Herlihy, Franklin Co. On My Own
Kevin Themes, Medina Co. MR/DD

Basketball – Female
Head Coach: Linda Zelms, Powell, Ohio
Coach: Christa Truchan, Gahanna, Ohio
Elizabeth Beu, Franklin Columbus Public Special Olympics
Meredith Burke, Franklin Columbus Public Special Olympics
Darlene Farley, Franklin Co. MR/DD
Cindy Grubbs, Franklin Co. MR/DD
Victoria Harris, Franklin Co. MR/DD
Pam Hoffman, Franklin Columbus Public Special Olympics
Katie Ragsdale, Franklin Northwest Special Olympics
Donnice Ross, Franklin Co. MR/DD
Mary Jo Watts, Franklin Northwest Special Olympics
Tara Williams, Franklin Northwest Special Olympics

Softball – Unified
Head Coach: Carol Bramschreiber, Columbus, Ohio
Coach: Bill Hatfield, Lorain, Ohio
Billy Ball, Lucas Co. Special Olympics
Jeff Hellman, Hamilton Co. Special Olympics
Ed McMillan, Summit Co. MR/DD
Darrell Miller, Hancock Co. Special Olympics
Chris Moore, Franklin Columbus Public Special Olympics
Shawn Moore, Franklin Northwest Special Olympics
David Pezzino, Montgomery Co. Special Olympics
Mike Riner, Richland Co. Special Olympics
Unified Partner: Lincoln Comer, London
Unified Partner: Curt Howard, Columbus
Unified Partner: Denny Jarrett, Findlay
Unified Partner: John Priest, Toledo
Unified Partner: Mark Reed, Shelby
Unified Partner: Donna Shank, Mansfield
Unified Partner: Mark Smith, Cincinnati

Volleyball – Male
Head Coach: Chris Guzzo, Dublin, Ohio
Coach: Deb Sidell, Fremont, Ohio
Vernon Clark, Franklin Co. MR/DD
Doug Cotsmire, Crawford Co. MR/DD
Craig Doles, Franklin Co. MR/DD
Loren Hager, Franklin Northwest Special Olympics
Darryl Kelley, Franklin Co. MR/DD
John Moyer, Madison Co. Special Olympics
Jim Plasencia, Crawford Co. MR/DD
Ricky Price, Crawford Co. MR/DD
Kevin Roddy, Franklin Co. MR/DD
Andy Sprockett, Franklin Northwest Special Olympics